Psi stejně jako lidé mohou být ve stresu. Důvodů může být mnoho, a nemusí jít nutně jen o nějaký traumatický zážitek. Stres mohou vyvolat i různé, neznámé podněty nebo návštěvy veterináře. Příznaky stresu přitom není dobré podceňovat, protože hrozí trvalé následky.
Stres se u psů nejčastěji projevuje nervozitou a neklidem. Pes nevydrží na jednom místě, nechce být v pelíšku, pobíhá nebo přechází z místa na místo a nemá chuť k jídlu. Jsou i jedinci kteří se naopak schovají »do kouta« a páníčka se straní, odmítají žrát apod. Pokud je pes ve velkém stresu, může u něj dojít ke strnulosti nebo svalovému třesu, může být agresívní, štěkat, výt, zrychleně dýchat a intenzivně slinit. V případě vystavení dlouhodobému stresu se může dokonce sebepoškozovat, může zvracet nebo mít průjem.
Co ho způsobuje?
Pokud je pes ve stresu, je nutné zjistit, co jej způsobilo. Nejčastějšími důvody jsou změny, a to jak prostředí, například při stěhování nebo odjezdu na dovolenou, tak i majitele, což je pro psy jeden z vůbec největších stresorů. Vyvolat stres ale může i příchod nového člena domácnosti včetně nového psa, hlasité zvuky, hádky v rodině, cestování v dopravních prostředních nebo návštěvy veterináře a psích salonů. Vzhledem k tomu, že se jedná o společenské zvíře, trpí při nedostatečném kontaktu s páníčkem nebo s jiným psem. Zároveň není vhodné nechávat zvíře často dlouhodobě samotné.
Traumata z minula
Psi mohou být poznamenaní i traumatickým zážitkem z minulosti. Špatné zkušenosti si nesou v sobě, pamatují si je, a pokud jim je pak cokoli připomene, dostanou se do stresu. Typickým příkladem toho jsou psi, kteří zažili týrání, nebo psi z množíren.
Jak nervy řešit?
Nejlepší je stresu předcházet, a to tím, že se všemu, co jej způsobuje, vyhneme. Ne vždy je to ale možné, v takovém případě je potřeba pomoci psu stres co nejlépe zvládat. „Mluvte na něj klidně, ať z vás cítí pohodu. Zaměstnejte jej hrou, žvýkáním nebo čicháním. Některým jedincům postačí ke zvládnutí stresu přítomnost a podpora páníčka, naopak jiní se mohou odreagovat hračkou nebo žvýkacími pamlsky. Na psychickou pohodu zvířete má vliv i strava. Důležité je krmit pravidelně kvalitním krmivem jako jsou například granule Starvita,“ zmiňuje výživová poradkyně společnosti Mountfield Kristýna Hromádková.